O nás - cukrárna Sladký méďa

Sladký MÉĎA - cukrárna trošku jinak:

Méďa z rodu nejsladších: duo olomouckých cukráren nabízí domácí mlsání, dětskou hravost i dortový originál

Byl jednou jeden Sladký Méďa, a ten nejen že moc rád mlsal, ale také si rád hrál s dětmi. A dneska jsou tomu už tři roky, kdy se z jednoho obyčejného médi stal méďa neobyčejný. Sladký. Aby ne, jeho jedinou, ale rozhodně ne malou starostí je připravovat nadýchané zákusky a vyrábět originální a hlavně neodolatelné dorty, pro všechny, ať už něco saví, nebo třeba jen tak někomu pro radost. Sladký Méďa je cukrárna, nebo vlastně cukrárny, které potěší malé i velké mlsouny.

 

Centrum Olomouce je doslova překavárnované a přezákuskované. Proč ne, když hledáte rychle nějaké posezení, co je při ruce. Jakmile ale přestanete pospíchat, to teprve přichází ta pravá chvíle, kdy si můžete vychutnat něco dobrého, co váš život osladí. On totiž není nikdy dost sladký, a tak neuškodí trošku té sladkosti bytí napomoci. Ať už si chcete posedět nad lahodným dortíkem či nadýchaným zákuskem s kamarádkou, partnerem, nebo vyrazit s celou rodinkou, stačí si vybrat. Měli byste ale vědět, že Sladký Méďa není v Olomouci jediný originál. Ve skutečnosti to jsou dva sladcí bráškové. Jeden je tu speciálně hlavně pro děti, druhý zase poslouží dobře těm, kdo hledají příjemné, útulné a přitom poklidné místo k posezení a poklábosení.

My se nejprve vydáme za tím starším a zkušenějším. V Olomouci ho najdete ukrytého před ruchem velkoměsta v poklidné čtvrti nad Fakultní nemocnicí na Mošnerově ulici. V létě je jako stvořený pro osvěžující zastávku na procházce. V takovém čase vás tu obzvláště potěší zahrádka s pestrým vyžitím pro malé hosty. V těchto dnech zase naopak zahřeje uvnitř – v prostorném posezení a bohatě vybavenou hernou pro děti. Obří kostka nabízí příležitost k vyřádění hlavně těm menším hostů, pro ty trochu odrostlejší je uvnitř třeba stolní fotbal nebo playstation. Ale to nejdůležitější – tak to vám padne do oka okamžitě, jak vstoupíte dovnitř. Velká vitrína plná zákusků – nadýchaných, nazdobených, neodolatelných. Vybrat si ale není jen tak, všechny totiž vypadají lákavě. Věru, není to snadné... Mě osobně si získala klasika v podobě tvarohového míši za 29 korun. Našlehaný tak, že se skoro tají dech. Mňam. A pak třeba pařížská kostka s banánem, panna cotta, vanilkové mráčky, cappuccino řez nebo chocolate mousse. Všechno to vypadá tak hříšně dobře, ochutnat všechno najednou ale nejde. Naštěstí, aspoň je neustále na co se těšit. V nabídce najdete zpravidla kolem šestnácti druhů nejrůznějších zákusků či dortíků; klasiku, jako jsou třeba věnečky či větrníky, tu ale nehledejte. Zato tu pokaždé najdete něco trochu jiného, a tak je stále co ochutnávat.

Ale dost zákuskového mlsání, možná jste přišli obhlédnout nabídku dortů z méďovy cukrářské dílny. A to jste na správné adrese. Co kus, to originál, který si můžete nechat stvořit na míru podle přání či představ svých dítek. A hlavně pěkně poctivě, tak jak se pro děti sluší – žádné směsi z prášku, ale řádné suroviny, tak jak to znáte třeba i z vaší domácí kuchyně. Pokud vás ale nic originálního nenapadá, nevadí, můžete se klidně nechat inspirovat přímo v „internetové cukrárně“. Na stránkách Sladkého Médi lehce popustíte uzdu své fantazii a nakombinujete si ten svůj originál. Je libo třeba vanilkový korpus? Nebo raději mramorovaný? A náplň? Třeba rafaello krém, nebo raději šlehačku se zakysanou smetanou? Pak přijde na řadu druh ovoce, tvar dortu, potah a samozřejmě velikost podle počtu porcí nebo hmotnosti. Doplnit svou objednávku můžete klidně i o inspirační fotografii či slovní komentář, kterým by cukrářky měly zůstat při tvorbě věrny. Pak už zbývá projít jen schvalovacím procesem, zda se svou volbou a příslušnou vypočítanou cenou dortu souhlasíte, a pak už se může začít péct, tvořit a zdobit. Samozřejmě, pokud možno, s dostatečným předstihem. Cukrářské umění je sice tak trochu práce kouzelníků, ale i oni mají své schopnosti limitovány. A ze dne na den to jde opravdu jen ztěžka. Pokud si nejste jistí, můžete si zajít vybrat dort přímo ke Sladkému Méďovi, ideální pro tyto účely je jeho mladší bráška na Družební ulici, kde se vyloupl teprve před několika týdny. Ty mu ale bohatě stačily, aby tu byl jako doma. Najdete tu patřičně příjemnou atmosféru a pohodlí k posezení s nádechem levandule. Prostory jsou sice o něco skromnější, ale také klidnější a dostupnější z centra města autobusem – vystoupíte na zastávce U Kapličky a pak už jen pár kroků. Vybrat kupříkladu ideální narozeninový dort si můžete přímo namístě – objednávku „upečete“ on-line u speciálního stolku a v případě potřeby slečna servírka jistě ráda poradí. Tady si na své přijdou především dospělí návštěvníci, absence velké herny vám tu zajistí často tolik chybějící klid, ale pokud dorazíte i s dítkem, najde se tu místečko na hraní i pro něj.

Tak už se vám na ty podomácku stvořené dortíky sbíhají sliny? Mně moc. Sladký Méďa pro vás na obou místech otevírá každý den. Na Družební od 8 do 19 hodin, o víkendu o hodinku později, na Mošnerově od 9 do 19 hodin. Přejeme příjemné mlsání a co nejsladší život!

napsala:

Martina Burýšková